Rynek mieszkaniowy w Polsce

5345_img.jpgSektor nieruchomości w naszym kraju w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie. W związku z wstąpieniem w stateczność pokolenia wyżu demograficznego z z osiemdziesiątych lat, większość młodych ludzi zakłada teraz własne rodziny, wobec tego także planuje zakup własnego mieszkania.

Na sytuację rynku mieszkań w naszym kraju wpływa przynajmniej kilka elementów. Obecnie popyt i zapotrzebowanie na mieszkanie jest ogromne. Dotyczy to zarówno mieszkań oraz domów z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Istotnym szczegółem mającym wpływ na sytuację rynkową są narodowe programy mieszkaniowe. Niedawno mieliśmy do czynienia z projektami „Rodzina na swoim”, potem z pomysłem „MDM – Mieszkanie dla młodych”.

Dzisiejsza ekipa rządząca zapowiedziała i planuje wdrożenie nowego programu – „Mieszkanie plus”. Jak wynika z danych liczbowych, polski rynek nieruchomości opiera się głównie na własności. Powyżej 80 procent nieruchomości to mieszkania i domy na własność. Nowy program rządowy może tę sytuację zmienić. Sektor wynajmów mieszkań, istniejący w tej chwili w ograniczonej wersji, zwiększy się ponieważ przewidywany program „Mieszkanie plus”, wspierać będzie budowę pomieszczeń mieszkalnych dedykowanych do niedrogiego wynajmu.

Prawdopodobny rozwój rynku wynajmu w Polsce wpisuje się w ogólnoeuropejski trend. W państwach Europy zachodniej, rynek wynajmu rozwija się nadzwyczaj dynamicznie, a młodzi ludzie nie są tak przywiązani do własności jak nasi rodacy.

Na rozwój rynku wynajmu wpływ ma także wzrost wymaganego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Od początku roku 2017 wynosi on 20%. Biorąc pod uwagę, że decydując się na zakup trzeba dysponować 1/5 wartości mieszkania, wiele młodych osób może zrezygnować z inwestycji w nieruchomość i perspektywy życia na kredyt przez kolejne 30 lat.

Na taki trend rozwoju rynku nieruchomości w kraju mogą mieć wpływ duże marże kredytów mieszkaniowych. Dobrą wiadomością są chociaż niskie stopy procentowe.

Istotnej zmiany trendów na polskim rynku mieszkaniowym spodziewajmy się dopiero pod koniec roku 2018. Do końca maja bieżącego roku istnieje jeszcze opcję ubiegania się o dopłaty w ramach państwowego programu MDM, które mają być wypłacane w 2018 roku.

Należałoby zwrócić również uwagę, że o sporym rynku mieszkaniowym w kraju mówimy najczęściej w kontekście najrozleglejszych miast. To właśnie tu występuje intensywny rozwój rynku mieszkań od dewelopera, ale też stale utrzymuje się popyt na rynek wtórny.

Ten kierunek nie powinien zmienić się w najbliższym okresie. Wprost przeciwnie, wystąpi wzrost nasycenia rynku w zasięgu największych miast. Istotną zmianą na rynku w najbliższych latach będzie zatem proces stopniowego odejścia od kultu własności.